W tym wpisie dowiesz się:
- Dlaczego powinieneś dużo osłuchiwać się z językiem obcym, zwłaszcza na początku nauki?
- Gdzie znaleźć w Internecie mnóstwo darmowych, autentycznych tekstów na rozumienia ze słuchu dopasowanych do twojego poziomu językowego?
- Jak pracować z tekstami audio i jak za pomocą prostego, darmowego programu dostosowywać tempo nagrania do twoich aktualnych potrzeb?
Zanim zaczniesz poprawnie mówić w jakimkolwiek języku, co jest głównym celem większości uczących się języków obcych, musisz się najpierw z nim osłuchać. Z jego melodią, intonacją i akcencie zdaniowym, wyrazowym no i w końcu wymowie poszczególnych słów. Podobnie przyswajaliśmy sobie nasz ojczysty język.
Dlatego polecam słuchanie radia, telewizji, podcastów, piosenek i wszelkich innych tekstów słuchanych, jakie Ciebie interesują, już na samym początku twojej przygody z językiem obcym.
Im niższy Twój poziom językowy, tym częściej powinieneś słuchać tekstów audio w języku obcym oraz więcej czasu poświęcać na rozwiązywanie tzw. ćwiczeń na rozumienie tekstu słuchanego (Hörverstehen/listening) dopasowanych do twojego poziomu językowego.
Tymczasem praktyka wygląda często inaczej.
Kilka lat temu zacząłem pracę z uczniem, którego poziom języka angielskiego określiłem na pierwszych zajęciach na B1 (o poziomach językowych oraz testach poziomujących pisałem wcześniej). Michał całkiem nieźle radził sobie już z zadaniami leksykalno-gramatycznymi i potrafił odpowiadać ustnie, choć bardzo lakonicznie, na szeroki wachlarz pytań z życia codziennego. Na kolejnych zajęciach przygotowałem dla odmiany tekst słuchany i żeby zmotywować słuchacza wybrałem na początek tekst o jeden poziom niżej (A2). Tym większe było moje zdziwienie, kiedy po trzykrotnym przesłuchaniu, nie był w stanie udzielić odpowiedzi na żadne pytanie do tekstu, stwierdzając, że nic nie zrozumiał. Zaczynałam już podejrzewać bunt na pokładzie. Wydrukowałem jednak tekst i zamieniłem ćwiczenie na rozumienie tekstu czytanego. I zdarzył się cud: chłopak odpowiedział prawidłowo na wszystkie pytania i nie miał żadnych pytań do słownictwa!
Zapytany, kiedy ostatnio w szkole na lekcji angielskiego czegoś słuchali, odpowiedział, że w zeszłym roku pani próbowała coś puścić na płycie CD, ale się nie udało..
To pewnie skrajny i odosobniony przypadek w dzisiejszych czasach, niemniej jednak uważam, że trening audio jest często zaniedbywany w procesie nauki języków obcych.
W czasach, kiedy każdy z nas ma dostęp na wyciągnięcie ręki do praktycznie nieograniczonej ilości darmowych materiałów audio online, takie zaniedbanie nie ma dla mnie żadnego uzasadnienia.
Jakich tekstów słuchać i gdzie je znaleźć?
Nagrania z podręcznika, jeżeli z jakiegoś korzystasz.
Jeżeli uczestniczysz w jakimś kursie językowym opartym o jakąś książkę, to na pewno zawiera ona wiele nagrań audio, dostosowanych do twojego poziomu oraz nawiązujących do aktualnie omawianego materiału leksykalno-gramatycznego. Nie pomijaj ich, nawet jeśli na kursie zostały pominięte. Nagrania audio są pewnie dostępne online za darmo. Możesz zgrać sobie je na telefon komórkowy i wielokrotnie do nich wracać. Pamiętaj: Repetitio est mater studiorum (Powtarzanie jest matką wiedzy).
Autentyczne nagrania audio z ćwiczeniami dostosowanymi do twojego poziomu językowego.
W Internecie można znaleźć mnóstwo świetnych, autentycznych i darmowych materiałów audio do ćwiczenia rozumienia ze słuchu z gotowymi ćwiczeniami na każdy poziom językowy.
Poniżej przesyłam moją listę materiałów na ćwiczenie sprawności rozumienia ze słuchu z języków, których uczę, czyli niemieckiego i angielskiego.
NIEMIECKI
Deutsch-to-go
deutsch-to-go.de – Kurze Hörtexte für zwischendurch …
Wiele ciekawych, krótkich tekstów po ok. 2 min. podzielonych na poziomy językowe od A2 do C1, oraz tematycznie. Do każdego tematu mamy 7 pytań do tekstu oraz 5 zadań leksykalno-gramatycznych. Opcja darmowych powiadomień na maila o nowo dodanych materiałach.
deutschlernerblog
Hörverstehen Deutsch – Übungen zum Hörverstehen A1 bis C2 (deutschlernerblog.de)
Wiele ciekawych tekstów ok. 3-5 min. podzielone na poziomy językowe od A1 do C1 z różnorodnymi ćwiczeniami online. Opcja darmowych powiadomień na mail o nowo dodanych materiałach.
deutsch-perfekt
Übungen für Deutsch-Hörverstehen | Deutsch perfekt (deutsch-perfekt.com)
Wiele tekstów na słuchanie z aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma Deutsch Perfect. Teksty ok. 2 min. podzielone na poziomy językowe leicht (A2), mittel (B1,B2), schwer (C1), jak również tematycznie z ćwiczeniami online na rozumienie ze słuchu jak i leksykalno-gramatyczne. Opcja darmowych powiadomień na mail o nowo dodanych materiałach.
Top-Thema
Top-Thema | DW Deutsch Lernen
Co tydzień krótkie artykuły ze ścieżką audio, (na poziomie B1) na tematy z zakresu polityki, kultury, biznesu, nauki czy sportu. Ponadto dostępne są interaktywne ćwiczenia ze słownictwa i gramatyki.
Langsam Gesprochene Nachrichten
Langsam gesprochene Nachrichten | DW Deutsch Lernen
Codzienne wiadomości z całego świata od poniedziałku do soboty. Powolne i zrozumiałe nagrania audio (na poziomie B2/C1) ćwiczą rozumienie ze słuchu. Możliwość przesłuchania w oryginalnym tempie lub spowolnionym. Ponadto istnieje pełny tekst do przeczytania. Plik audio można również pobrać.
Nachrichten leicht
Nachrichtenleicht Startseite
Aktualne wiadomości z Niemiec i świata podane za pomocą prostego słownictwa ze ścieżką audio do pobrania. Dostępna również transkrypcja oraz słowniczek wyjaśniający kluczowe pojęcia. Poziom B1-B2.
ANGIELSKI
Listen In English
Listen In English – ESL Listening activities from TV, movies, news and podcasts
Nagrania audio oraz filmiki z ćwiczeniami online. Możliwość spowalniania tempa nagrania jak również jego pobranie. Materiały podzielone na Typy: Easy TV (Poziom A1-B1), Skils (Poziom A1-B1) TVandMovis (Poziom B2-C2) i Academic (Poziom B2-C2), Poziomy od A1 do C2 oraz akcent: brytyjski, angielski/kanadyjski, nowozelandzki, południowoafrykański oraz australijski.
Listening skills – teenagers
Listen In English – ESL Listening activities from TV, movies, news and podcasts
Nagrania audio oraz filmiki z ćwiczeniami online. Możliwość spowalniania tempa nagrania jak również jego pobranie. Materiały podzielone na Typy: Easy TV (Poziom A1-B1), Skils (Poziom A1-B1) TVandMovis (Poziom B2-C2) i Academic (Poziom B2-C2), Poziomy od A1 do C2 oraz akcent: brytyjski, angielski/kanadyjski, nowozelandzki, południowoafrykański oraz australijski.
Listening skills – teenagers
Listening | LearnEnglish Teens (britishcouncil.org)
Krótkie nagrania (ok. 2 min.) na tematy z życia codziennego nastolatków z ćwiczeniami online. Podzielone na Poziomy językowe (A1-C1) z możliwością dostosowania tempa odtwarzania do Twoich potrzeb.
Audio series
Audio series | LearnEnglish Teens (britishcouncil.org)
Serial audio the Servivor z ćwiczeniami online. 6 części po 6-10 min. każdy. Możliwość wyboru poziomu językowego A2-B2. Opcji zwolnienia tempa oraz pobrania nagrania.
Cambridge English Activities for learners
Activities for Learners | Learning English | Cambridge English
Nagrania audio 5-10 Min z ćwiczeniami online. Materiały podzielone wg. poziomów (A1-C2) oraz czas trwania: 0-5 minut, 5-10 minut 10+ minut.
Listening skills – adults
Listening | LearnEnglish (britishcouncil.org)
Krótkie nagrania (ok. 2 min.) zorientowane na tematykę zawodową z ćwiczeniami online. Podzielone na Poziomy językowe (A1-C1) z możliwością dostosowania tempa odtwarzania do Twoich potrzeb.
Audio zone
Audio zone | LearnEnglish (britishcouncil.org)
Krótkie nagrania (ok. 2 min.) na poziomie B2-C1, w których ludzi mówią o tym co lubią robić. Do każdego tematu dostępne są ćwiczenia online. Nagrania z możliwością dostosowania tempa odtwarzania do Twoich potrzeb.
Na koniec jeszcze jedna rada
Jak słuchać?
- Po pierwsze tak jak wspomniałem, jeżeli masz problem z zadaniem do tekstu to przesłuchaj go jeszcze raz, a nawet kilkukrotnie. Zazwyczaj już po drugim odsłuchanie udaje się wysłyszeć dużo więcej.
- Jeżeli to niewiele pomogło to zanim sięgniesz do transkrypcji, spróbuj zmniejszyć tempo nagrania. Media pleyer, Youtube i wiele innych programów mają wbudowaną taką opcję. Czasem jednak zdarza się, że nie jest ona zbyt precyzyjna i np. w Media player spowolnienie o 0,5, czy 0,25, bo takie wybór tylko mamy, zniekształca nagranie i czyni je jeszcze bardziej niezrozumiałym.
- Dlatego polecam do tego celu bezpłatny program audio City Audacity ® | Downloads (audacityteam.org), gdzie możemy dowolnie i bardzo precyzyjnie dostosowywać prędkość odtwarzania do naszych potrzeb.
Mam nadzieję, że znajdziesz z powyżej listy coś dla siebie i nawet jeśli teraz rozumienie ze słuchu jest jeszcze twoją piętą Achillesową, to podobnie jak w przypadku Michała szybko stanie się Twoją mocną stroną.
Oczywiście rozumienie ze słuchu można również ćwiczyć na podstawie materiałów filmowych, gdzie rozumienie ułatwia nam jeszcze obraz. I tutaj również Internet oferuje nam rewelacyjne materiały za darmo, ale o tym może w kolejnym poście.