W tym artykule dowiesz się:
- dlaczego warto oglądać filmy w języku obcym,
- gdzie szukać darmowych filmików do nauki z języka niemieckiego i angielskiego,
- jak wybrać odpowiedni film do swojego aktualnego poziomu językowego,
- z jakich materiałów filmowych korzystam na swoich zajęciach językowych.
Bardzo ważne w nauce języków obcych jest pracowanie na materiałach, które naprawdę Cię interesują. Do takich materiałów zdecydowanie należą materiały filmowe z dziedzin, które nas interesują. Jeżeli nie lubisz oglądać wiadomości w języku polskim, to nie próbuj na siłę uczyć się języka obcego przez oglądanie ich w języku obcym. Zamiast tego wybierz filmy, seriale, czy krótkie filmiki, które chętnie obejrzałbyś również w języki polskim.
Nauka połączona z dobrą zabawą jest wielokrotnie skuteczniejsza, wspiera proces zapamiętywania i co najważniejsze, motywację do systematycznej pracy.
A jeśli oglądanie filmów czy seriali w oryginale jest dla ciebie jeszcze za trudne to zacznij od krótkich filmików dostosowanych do twojego aktualnego poziomu językowego. Dzięki ćwiczeniom online popracujesz dodatkowo nad słownictwem i gramatyką. W Internecie można znaleźć mnóstwo takich materiałów za darmo!!!
Aby ułatwić Ci troszkę poruszanie się w tej dżungli obfitości, przedstawiam poniżej swoją listę takich bezpłatnych materiałów video, do których często sięgam na swoich zajęciach językowych. Podzieliłem ją na poziomy językowe, o których pisałem wcześniej.
Poziom A1 – niemiecki
Nicos Weg | DW Deutsch Lernen
Kurs Video na poziomie A1. Krótkie (ok. 1-2 minut) filmiki o przygodach Nico z Hiszpanii w Niemczech. Do każdego filmiku dołączone są ćwiczenia online zorientowane głównie na gramatykę.
Erste Wege in Deutschland – Mein Weg nach Deutschland – Goethe-Institut
Młoda kobieta Nevin jest nowa w Niemczech i wiele rzeczy musi robić sama: na przykład wsiada do autobusu, zaczyna pracę i poznaje nowych przyjaciół. W filmach (8 filmików po ok. 7 min. każdy) możesz zobaczyć doświadczenia Nevin i wykonać ćwiczenia online.
Poziom A2 – niemiecki
Das Deutschlandlabor | DW Deutsch Lernen
Deutschlandlabor rozprawia się z licznymi przesądami na temat życia w Niemczech. Seria zawiera 20 Filmików (ok 5 min. każdy) na takie tematy jak np. Wurst, Autos, Bier, czy Migration.
Do każdego materiału filmowego masz dołączone ćwiczenia online podzielone na:
– ćwiczenia przed o obejrzeniem filmu, które przygotowują cię do lepszego zrozumienie materiału,
– ćwiczenia w trakcie oglądania, sprawdzające zrozumienie filmu oraz
– ćwiczenia po obejrzeniu całości filmu również sprawdzające twoje zrozumienie tekstu, jak również trenujące leksykę oraz gramatykę.
Extra auf Deutsch 01 – Deutsch lernen Extra auf Deutsch [Subtitles] (youtube.com)
Serial, 13 odcinków po ok. 30 min. każdy, o przygodach czwórki przyjaciół, z których jeden jest Amerykaninem, który przybywa do Berlina, aby nauczyć się j. niemieckiego.
Easy German – Learn German from the Streets – YouTube
Krótkie wywiady na różne tematy z życia codziennego z przypadkowo napotkanymi Niemcami na ulicy. Autentyczne nagrania z różnych części Niemiec, Austrii i Szwajcarii z ludźmi w różnym wieku i różnych środowisk. Dwa razy w tygodniu nowe Filmiki po ok.15 min.
Nicos Weg | DW Deutsch Lernen
Serial na poziomie A2. Krótkie (ok. 2 minut) filmiki o dalszych przygodach Nico z Hiszpani w Niemczech. Do każdego filmiku dołączone są ćwiczenia online zorientowane głównie na gramatykę.
Poziom B1 – niemiecki
Nicos Weg | DW Deutsch Lernen
Serial zorientowany na tematy zawodowe. Krótkie (ok. 2 minut) filmiki z ćwiczeniami ze słownictwa i gramatyki.
Jojo sucht das Glück | DW Deutsch Lernen
Telenowela (filmiki po ok. 5 min.) z ćwiczeniami ze słownictwa i gramatyki. Miłość, przyjaźń, studiowanie i praca.
Poziom B2 – niemiecki
Video-Thema | DW Deutsch Lernen
Vedeo-Thema zawiera krótkie (ok. 5 min.) reportaże na poziomu B2, na tematy społeczne, kulturalne i polityczne. Co tydzień dodawany jest nowy temat. Do każdego materiału filmowego masz dołączone ćwiczenia online podzielone na:
– ćwiczenia przed obejrzeniem filmu, które przygotowują cię do lepszego zrozumienie materiału,
– ćwiczenia w trakcie oglądania, sprawdzające zrozumienie filmu oraz
– ćwiczenia po obejrzeniu całości filmu również sprawdzające twoje zrozumienie tekstu, jak również trenujące leksykę oraz gramatykę.