Rozszyfrujmy CEFR.
CEFR (Europejski System Opisu Kształcenia Językowego / Common European Framework of Reference for Languages) jest narzędziem określającym nasze umiejętności językowe. Dzięki tej skali, opracowanej przez Radę Europy, łatwiej ocenić i porównać swoje kompetencje językowe na międzynarodowej scenie.
Poniżej znajdziesz informacje, jakie umiejętności definiują różne poziomy językowe. Dowiesz się także, jak sprawdzić swój własny poziom za pomocą tej skali za pomocną ogólnodostępnych testów internetowych.
A1 – Begginer – Osoba o tym poziomie językowym jest w stanie zrozumieć i używać podstawowych zwrotów oraz wyrażeń związanych z życiem codziennym. Potrafi opowiadać o sobie i innych, zadając pytania dotyczące życia osobistego, takie jak miejsce zamieszkania, znajomości czy posiadane przedmioty. Jej umiejętności rozmowne pozwalają na prostą konwersację, jednak warunkiem koniecznym jest, aby rozmówca mówił wolno, zrozumiale, gotowy do udzielenia ewentualnej pomocy.
Możesz go osiągnąć w 90-100 godzin nauki!
A2 – Pre – intermediate – Osoba, która operuje na tym poziomie językowym, potrafi łatwo zrozumieć rozmowy oraz powszechnie używane zwroty związane z życiem codziennym. Obejmuje to podstawowe informacje na temat rozmówcy, jego rodziny, zakupów, otoczenia i pracy. Jest w stanie skutecznie komunikować się w prostych sytuacjach, gdzie wymagana jest jedynie bezpośrednia i klarowna wymiana informacji na tematy znane i typowe. Dodatkowo, potrafi w prosty sposób opowiadać o swoim pochodzeniu, otoczeniu oraz radzić sobie z kwestiami związanymi z najważniejszymi potrzebami życia codziennego.
Możesz go osiągnąć w 180-200 godzin nauki!
B1 – Intermediate – Osoba na tym poziomie językowym ma łatwość w zrozumieniu głównych myśli przekazu, gdy te są klarowne i dotyczą spraw powszechnych związanych z pracą, szkołą, czasem wolnym itp. Potrafi poradzić sobie w większości sytuacji komunikacyjnych, jakie mogą wystąpić w podróży w obszarze, gdzie posługiwany jest dany język. Jest w stanie tworzyć proste, spójne wypowiedzi na tematy jej znajomości lub zainteresowań. Potrafi opowiadać o doświadczeniach, wydarzeniach, marzeniach, nadziejach i aspiracjach, krótko uzasadniając lub wyjaśniając swoje opinie i plany.
Możesz go osiągnąć w 350-400 godzin nauki!
B2- Upper – intermediate – Osoba operująca na tym poziomie językowym ma zdolność zrozumienia istoty skomplikowanych tekstów, zarówno dotyczących konkretnych, jak i bardziej abstrakcyjnych tematów. Obejmuje to także zrozumienie dyskusji o zagadnieniach technicznych związanych z jej specjalizacją. Potrafi komunikować się płynnie i spontanicznie, prowadząc swobodne rozmowy z native speakerem danego języka, bez wywoływania napięcia. Jest w stanie formułować klarowne wypowiedzi zarówno ustne, jak i pisemne, dotykając różnorodnych tematów. Dodatkowo, potrafi wyjaśniać swoje stanowisko w sprawach będących tematem dyskusji, równoważąc argumenty za i przeciw różnym rozwiązaniom.
Możesz go osiągnąć w 500-600 godzin nauki!
C1- Advanced – Osoba operująca na tym poziomie językowym doskonale rozumie różnorodne, trudne i rozległe teksty, potrafiąc także wyłuskać ukryte i pośrednio wyrażone znaczenia. Wyraża się płynnie i spontanicznie, bez większego wysiłku w poszukiwaniu właściwych słów. Sprawnie i swobodnie używa języka w różnych kontekstach, zarówno towarzyskich, społecznych, edukacyjnych, jak i zawodowych. Potrafi konstruować jasne, dobrze rozwinięte, szczegółowe wypowiedzi dotyczące skomplikowanych kwestii, sprawnie korzystając z reguł organizacji wypowiedzi, łączników i wskaźników spójności tekstu.
Możesz go osiągnąć w 700-800 godzin nauki!
C2- Proficient – Osoba operująca na tym poziomie językowym posiada zdolność do z łatwością zrozumienia praktycznie każdego tekstu, zarówno słuchanego, jak i czytanego. Potrafi skrótowo podsumować informacje z różnych źródeł, czy to w formie pisemnej, czy mówionej, zachowując spójność w przedstawianiu tez i wyjaśnień. Wypowiada się bardzo płynnie, spontanicznie i precyzyjnie, umiejętnie rozróżniając subtelne odcienie znaczeniowe nawet w bardziej złożonych kontekstach.
Możesz go osiągnąć w 1000-1200 godzin nauki!
Poniżej znajdziesz linki do darmowych (niewymagających rejestracji) testów poziomów językowych z angielskiego i niemieckiego.
Angielski
- https://www.cambridgeenglish.org/test-your-english/
- krótki test wyboru do rozwiązania w 5-10 minut
- test poziomów A1-C2
- 4 testy do wyboru: General English, for schools, Bussines English, Young Learners
- 16- 25 zadań w zależności od rodzaju testu
- https://testy.fiszki.pl/test-poziomujacy-z-angielskiego/
- test poziomów A1-C2
- kilka języków do wyboru
- 90 pytań
- https://test.prestonpublishing.pl/angielski
- test poziomów A1-C2
- kilka języków do wyboru
- test na czas – dodatkowa presja
Niemiecki
- https://www.goethe.de/de/spr/kup/tsd.html
- test poziomów A1-C2
- różnorodne ćwiczenia (test wyboru, uzupełnianie luk, prawda fałsz)
- test sprawdza wszystkie sprawności językowe (poza mówieniem), rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstów pisanych, leksykę i gramatykę
- https://www.hueber.de/motive/einstufungstest
- test poziomu do wyboru: A1, A2, B1
- 23 zadania na każdym z poziomów, test wyboru, jedno zadanie na rozumienie tekstu czytanego (prawda fałsz)
- możliwość przesłania wyniku do nauczyciela po zakończonym teście
- https://learngerman.dw.com/en/placementDashboard
- test poziomu do wyboru: A1, A2, B1
- 30 zadań na każdy poziom
- różnorodne ćwiczenia (test wyboru, uzupełnianie luk, prawda fałsz), dużo ćwiczeń na słuchanie i zadań otwartych
- polecenia po angielsku!!! (trzeba znać angielski)
- https://test.prestonpublishing.pl/angielski
- test poziomów A1-C1
- test na czas – dodatkowa presja
- kilka języków do wyboru